پایان دادن به شایعات دندان و دندانپزشکی

اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۳0

شایعات دندانپزشکی، در ماندگاری در ذهن مردم، مهارت دارند که اغلب نسل به نسل منتقل می شوند یا از طریق اطلاعات با نیتی خوب اما نادرست منتشر می شوند. این شایعات می توانند عواقب جدی داشته باشند و افراد را به سمت اتخاذ عادات بهداشتی بد دهان یا نادیده گرفتن مراقبت های ضروری دندان سوق دهند.

با این حال، با از بین بردن این شایعات و ارائه اطلاعات دقیق، می توانیم افراد را برای مراقبت بهتر از سلامت دهان خود، آگاه کنیم. در این راهنمای جامع، شایعات رایج دندان و دندانپزشکی را بررسی می‌کنیم، آنها را با شواهد علمی از بین می‌بریم و اطلاعات دقیقی برای کمک به حفظ سلامت دهان و دندان به شما ارائه می‌ دهیم.

شایعه اول: "مسواک زدن محکم تر، بهتر تمیز می کند"

یکی از ماندگارترین افسانه های دندانپزشکی این باور است که مسواک زدن محکم تر، منجر به تمیزتر شدن دندان ها می شود. با این حال، مسواک زدن بیش از حد شدید می تواند به دندان ها و لثه های شما آسیب برساند.

استفاده از نیروی بیش از حد می تواند مینای دندان، لایه بیرونی محافظ دندان را از بین ببرد و منجر به افزایش حساسیت و خطر بیشتر پوسیدگی شود. علاوه بر این، مسواک زدن با فشار زیاد می تواند موجب التهاب و تحلیل رفتن لثه ها شود.

و اما واقعیت: کلید مسواک زدن موثر، زور نیست بلکه تکنیک است. از یک مسواک نرم و با حرکات دایره ای ملایم برای تمیز کردن کامل دندان ها استفاده کنید. تکنیک صحیح مسواک زدن، همراه با منظم بودن، بسیار مهمتر از محکم مسواک زدن است.

سعی کنید دو دقیقه، دو بار در روز مسواک بزنید و فراموش نکنید که زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری ها از بین برود و نفستان تازه و خوش بو شود.

شایعات دندان

شایعه دوم: "اگر خوب مسواک بزنید نیازی به نخ دندان ندارید"

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که اگر دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید، نیازی به نخ دندان کشیدن ندارید. با این حال، مسواک زدن به تنهایی نمی تواند پلاک و ذرات غذا را از بین دندان ها و در امتداد خط لثه پاک کند.

واقعیت این است که نخ دندان، یکی از بخش‌های ضروری بهداشت دهان و دندان است، زیرا قسمت‌هایی را که مسواک نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند، تمیز می‌کند. نخ دندان کشیدن یک بار در روز به از بین بردن پلاک و بقایای غذا از بین دندان ها کمک می کند و خطر پوسیدگی و بیماری لثه را کاهش می دهد. اگر نخ دندان کشیدن معمولی برایتان چالش برانگیز است، استفاده از خلال با نخ، مسواک بین دندانی یا واترجت دندان که با فشار آب بین دندان ها را تمیز میکند را به عنوان روش های جایگزین در نظر بگیرید.

اگر می خواهید در مورد نحوه استفاده از نخ دندان بدانید اینجا کلیک کنید.

شایعه سوم: "آدامس بدون شکر به اندازه مسواک زدن خوب است"

برخی از مردم بر این باورند که جویدن آدامس بدون قند به اندازه مسواک زدن برای تمیز کردن دندان ها موثر است. در حالی که آدامس بدون قند می تواند غدد بزاقی را برای تولید بزاق تحریک کند و به شستن ذرات غذا کمک کند، اما جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست.

واقعیت این است که جویدن آدامس بدون قند می‌تواند مکمل مفیدی برای بهداشت دهان شما باشد، به خصوص بعد از غذا که مسواک زدن امکان‌پذیر نیست.

با این حال، نباید جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به عنوان روش های اولیه تمیز کردن دندان ها شود. آدامس نمی تواند مانند مسواک زدن، پلاک را از بین ببرد یا از تجمع جرم جلوگیری کند.

شایعه چهارم: "دندان های شیری مهم نیستند زیرا به هر حال می افتند"

این تصور غلط وجود دارد که دندان های شیری، که به عنوان دندان های اولیه نیز شناخته می شوند، مهم نیستند، زیرا در نهایت با دندان های دائمی جایگزین می شوند. با این حال، دندان های شیری نقش مهمی در رشد کودک دارند.

اما در واقع، دندان‌های شیری به کودکان کمک می‌کنند تا غذا را به درستی بجوند، واضح صحبت کنند و دندان‌های دائمی را به موقعیت صحیح هدایت کنند. بی توجهی به دندان های شیری می تواند منجر به پوسیدگی و عفونت شود که می تواند روی رشد دندان های دائمی تاثیر بگذارد.

شروع زودهنگام عادات بهداشتی دهان و دندان از جمله مسواک زدن دو بار در روز و مراجعه منظم به دندانپزشک ضروری است.

شایعه پنجم: "اگر هنگام مسواک زدن لثه هایم خونریزی کرد، باید مسواک زدن آنها را متوقف کنم"

بسیاری از مردم بر این باورند که اگر هنگام مسواک زدن لثه هایشان خونریزی کرد، برای جلوگیری از تحریک بیشتر، باید مسواک زدن آنها را متوقف کنند. با این حال، خونریزی لثه نشانه التهاب لثه است که به نام ژنژیویت نیز شناخته می شود و اجتناب از مسواک زدن، مشکل را حل نمی کند.

ادامه دادن مسواک زدن اما این دفعه به آرامی، برای از بین بردن پلاک ها و باکتری ها که از دلایل اصلی التهاب لثه هستند، ضروری است. خونریزی لثه باید با بهبود عادات بهداشت دهان و دندان به سرعت برطرف شود.

مسواک زدن دو بار در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده می تواند به کاهش التهاب و خونریزی کمک کند. اگر خونریزی ادامه داشت، برای ارزیابی بیشتر با دندانپزشک مشورت کنید.

شایعه ششم: "اگر دندان درد بگیرد یعنی در دندان حفره ایجاد شده است"

برخی افراد معتقدند که اگر در دندان خود، حفره داشته باشند، دچار درد خواهند شد. با این حال، همه حفره ها باعث درد نمی شوند، به خصوص در مراحل اولیه که حفره ها کوچک هستند.

معاینات منظم دندانپزشکی برای تشخیص زودهنگام حفره ها در زمانی که درمان آسان تر است، ضروری است. دندانپزشک شما می تواند حفره ها را حتی اگر دردی را تجربه نکنید، با استفاده از اشعه ایکس و معاینات بصری شناسایی کند،. زمانی که یک حفره دردناک می شود، ممکن است پیشرفت قابل توجهی داشته باشد و نیاز به درمان گسترده تری داشته باشد.

شایعه هفتم: "اگر دندان هایم درد نمی کند، نباید به دندانپزشک مراجعه کنم"

بسیاری از مردم بر این باورند که تنها زمانی نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارند که دندان درد یا مشکلات قابل توجه دیگری دارند. با این حال، معاینات منظم دندانپزشکی برای تشخیص زودهنگام مشکلات، قبل از اینکه دردناک شوند یا نیاز به درمان گسترده‌تری داشته باشند، ضروری است.

معاینات دندانپزشکی به دندانپزشک شما، این امکان را می دهد که علائم پوسیدگی، بیماری لثه، سرطان دهان و سایر مشکلاتی را که ممکن است قابل مشاهده نباشند یا علائم ایجاد کنند، شناسایی کند. تشخیص زودهنگام، اغلب به معنای درمان ساده تر و کم هزینه تر است.

شایعه هشتم: "خمیردندان سفید کننده می تواند دندان های من را سفیدتر کند"

داروهای محرکی که برای درمان اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD) استفاده می‌شوند، می‌توانند بر سلامت دندان نیز تأثیر بگذارند. این داروها مانند متیل فنیدات و آمفتامین ها می توانند باعث خشکی دهان و کاهش تولید بزاق شوند. بدون بزاق کافی، باکتری ها و ذرات غذا می توانند در دهان باقی بمانند و منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شوند. اگر شما یا فرزندتان از داروهای ADHD استفاده می کنید، حتما به مقدار مناسب آب بنوشید و عادات بهداشتی دهان و دندان مطلوب را حفظ کنید.

اثرات داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) بر روی دندان

خمیردندان سفیدکننده به عنوان راهی برای دستیابی به لبخندی درخشان‌تر به بازار عرضه می‌شود، اما فقط می‌تواند لکه‌های سطحی را از بین ببرد. نمی تواند رنگ طبیعی دندان های شما را تغییر دهد یا اثرات سفید کننده چشمگیر درمان های حرفه ای را ارائه دهد.

در حالی که خمیر دندان سفید کننده می تواند به حفظ درخشندگی لبخند شما کمک کند و لکه های سطحی قهوه، چای و سایر مواد غذایی لکه دار را از بین ببرد، اما محدودیت های خود را دارد. برای نتایج قابل توجه سفید کردن، درمان های حرفه ای سفید کردن دندان را زیر نظر دندانپزشک در نظر بگیرید.

شایعه نهم: "جویدن یخ ضرری برای دندان ندارد"

برخی از افراد از جویدن یخ به عنوان راهی برای خنک شدن یا گذراندن زمان لذت می برند، اما این کار می تواند به دندان ها آسیب برساند. یخ بسیار سفت است و می تواند باعث ایجاد ترک های میکروسکوپی در مینای دندان شود که منجر به حساسیت دندان و حتی شکستگی می شود.

از جویدن یخ برای محافظت از دندان در برابر آسیب خودداری کنید. اگر از خوراکی های سرد لذت می برید، مصرف آنها را به صورت مایع در نظر بگیرید یا قبل از مصرف اجازه دهید کمی گرم شوند.

شایعه دهم: "اگر سیلانت دندان داشته باشم در دندانم حفره ایجاد نمی شود"

سیلانت‌های دندان، پوشش‌های نازک و محافظی هستند که روی سطوح جویدنی دندان‌های آسیا و دندان های آسیای کوچک برای جلوگیری از ایجاد حفره اعمال می‌شوند. در حالی که آنها در کاهش خطر پوسیدگی بسیار موثر هستند، اما به طور کامل محفوظ نیستند.

سیلانت دندان سطح صافی ایجاد می کند که تجمع پلاک و ذرات غذا در شیارهای دندان را دشوارتر می کند. با این حال، آنها در برابر پوسیدگی بین دندان ها یا در امتداد خط لثه محافظت نمی کنند. اقدامات مناسب بهداشت دهان، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات منظم دندانپزشکی هنوز ضروری است.

شایعه یازدهم: "سفید کردن دندان به مینای دندان آسیب می رساند"

این تصور غلط وجود دارد که درمان های سفید کننده دندان به مینای دندان آسیب می رساند. در حالی که محصولات سفید کننده می توانند باعث حساسیت موقت دندان شوند، اما اگر طبق دستورالعمل استفاده شوند، به مینای دندان آسیبی نمی رسانند.

درمان های حرفه ای سفید کننده دندان زمانی که توسط دندانپزشک انجام شود، ایمن و موثر هستند. آنها از مواد سفید کننده برای از بین بردن لکه ها و درخشان کردن دندان ها بدون آسیب رساندن به مینای دندان استفاده می کنند.

محصولات سفیدکننده بدون نسخه معمولاً زمانی که طبق دستورالعمل استفاده می شوند بی خطر هستند، اما استفاده بیش از حد می تواند منجر به فرسایش و حساسیت مینا شود.

اگر می خواهید در مورد روش های سفید کردن دندان بدانید اینجا کلیک کنید.

شایعه دوازدهم: "اگر لثه هایم خونریزی می کند، باید از نخ دندان کشیدن خودداری کنم"

برخی افراد معتقدند که اگر هنگام نخ دندان کشیدن لثه هایشان خونریزی کرد، برای جلوگیری از تحریک بیشتر، نخ دندان کشیدن را متوقف کنند. با این حال، خونریزی لثه اغلب نشانه بیماری لثه است و اجتناب از نخ دندان کشیدن می تواند وضعیت را بدتر کند.

در حقیقت خونریزی لثه معمولاً نشانه التهاب لثه است که به عنوان ژنژیویت نیز شناخته می شود، که در اثر تجمع پلاک در امتداد خط لثه ایجاد می شود. نخ دندان کشیدن منظم به حذف پلاک و باکتری کمک می کند و به مرور زمان التهاب و خونریزی را کاهش می دهد.

اگر هنگام نخ دندان کشیدن لثه های شما خونریزی می کند، نخ دندان کشیدن را به آرامی و به طور مداوم ادامه دهید. اگر خونریزی ادامه داشت، برای ارزیابی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

شایعات دندانپزشکی می توانند عادات و باورهای بهداشت دهان و دندان ما را تحت تاثیر قرار دهند و اغلب منجر به سوء تفاهم ها و باورهای نادرست می شوند.

با از بین بردن این شایعات با کسب اطلاعات دقیق، می توانیم تصمیمات آگاهانه ای در مورد روند های بهداشت دهان و دندان خود بگیریم و لبخندهای سالمی را برای سال های آینده حفظ کنیم.

به خاطر داشته باشید که برای مشاوره و راهنمایی شخصی با دندانپزشک خود مشورت کنید و همیشه به دنبال منابع معتبر برای اطلاعات دندانپزشکی باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

شماره تماس

22046628

تمام حقوق متعلق به سرووبیوتیس می باشد. ۱۴۰۲

DESIGNED BY PUZZLE

bt_bb_section_top_section_coverage_image